Bez spiny, ale ze spinką
36.jpg

Bez spiny, ale ze spinką

Omówiłyśmy najważniejsze z akcesoriów, które mogą stworzyć elegancki wizerunek waszego mężczyzny i to przy takiej okazji jak ślub, ale i na formalnym przyjęciu, w pracy, czy po prostu kiedy powinien się on trochę bardziej postarać i wyglądać (choćby tylko dla Was) jak prawdziwy filmowy amant. Muszki, szelki, piny, poszetki... lista byłaby niekompletna bez spinek do mankietów.

Wprawdzie bez spiny – spinki nie są obowiązkowe w każdej stylizacji, ale dla mężczyzn to chyba coś najbliższego naszej biżuterii. No tak, są jeszcze spinki do krawatów... ale, tak jak krawaty, są zbyt... powszechne i nudne... tak, krawat ze spinką to... z braku łagodniejszego terminu – przegięcie. Chyba większym przegięciem są tylko popularne wśród biznesmenów lat 80tych (i dealerów narkotyków... ale wtedy te dwa środowiska ponoć były dość blisko ze sobą zżyte) spinki do banknotów. Ja rozumiem męską potrzebę posiadania substytutu prawdziwej biżuterii, ale gdzieś trzeba postawić granicę – i w tym wypadku ta przebiega dokładnie na spinkach do mankietów – te są ok, niech ma, niech się błyszczy, byle na tyle dyskretnie, żeby nie przyćmić Was i Waszej biżuterii, ale ani kroku dalej!

Spinka do mankietu z reguły ma bardzo prostą budowę i składa się z trzech części:

 1.  Część ozdobna – to ta górna część spinki do mankietów, ozdobiona wzorem, kamieniem szlachetnym lub innym atrakcyjnym materiałem.
 2. Słupek - to ta część spinki, która przechodzi przez otwory mankietu i jest przymocowana do przełącznika.
 3. Przełącznik - czyli dolna część spinki do mankietów, obracająca się o 90 stopni, aby zablokować się na miejscu i zapobiegać wyślizgiwaniu się spinki z dziurki w mankiecie.

Najpopularniejsze typy zapięć to tak zwany „wielorybi ogon”

i zapięcie kulkowe

Ale jeśli ktoś lubi bardzo nieszablonowe rozwiązania, może także wybrać na przykład:

- styl wkrętki / guzika

- zapięcie z łańcuszkiem

- kulę

- zapięcie blokujące

- jedwabne węzły

Jak założyć spinki do mankietów?

To bardzo proste i możecie wyedukować Waszego mężczyznę prezentując na żywym przykładzie całą procedurę:

 1. Wyciągnij rękę do przodu (tak, to głupi punkt, ale na luźno wiszącej szłapie nie jest za wygodnie).
 2. Rozłóż caaaaały mankiet na caaaaałą długość (w koszuli z tzw. francuskim mankietem).
 3. Złóż francuski mankiet („na zewnątrz”).
 4. Otwórz zapięcie spinki (ustaw w pionową pozycję) i przesuń je przez pierwsze 2 warstwy tkaniny.
 5. Wsuń spinki do mankietów przez pozostałe 2 kawałki tkaniny (jeśli ktoś ma wątpliwości - uzyskamy w sumie 4 warstwy).
 6. Odwróć przełącznik (czyli zamknij spinkę).
 7. Niech pęka z dumy i bawi się. Jest gotowy.

Wspomniałam, że spinki nosi się z reguły do tak zwanych mankietów francuskich (choć tak naprawdę można do każdych, które posiadają „dziurki”). Żeby nie było za prosto (bo kiedy jest) mankiety francuski też dzielą się na podtypy.

 1. Francuski kwadratowy mankiet
 2. Francuski kątowy mankiet
 3. Francuski okrągły mankiet
 4. Francuski kontynentalny mankiet

Jeszcze mało? To już może wiedza mniej z zakresu wykwintnej elegancji, ale są jeszcze dwa typy specjalne:

 1. odwracalny mankiet (ma guzik „w razie czego”)
 2. „Francuski mankiet” domowej roboty (czyli uwal guzik i zrób dziurę!)

A teraz trochę złośliwie odpłynę na bok z tematu zasadniczego – myślicie, że sprawę mankietów francuskich macie obrytą? To w skrócie pokażę Wam jakie generalnie są typu mankietów, a każdy z nich ma podtypy i podtypy podtypów i tak niezbędna wiedza urasta do rangi rozprawy habilitacyjnej.

 1. Kwadratowy mankiet na 2 guziki (można go spotkać z 1, 2 lub 3 guzikami)
 2. Kątowy mankiet na dwa guziki (można go spotkać z 1, 2 lub 3 guzikami)
 3. Zaokrąglony mankiet na 2 guziki (można go spotkać z 1, 2 lub 3 guzikami)
 4. Kontynentalny mankiet (taki sam design można znaleźć również jako francuski rękaw, zobacz poniżej)
 5. Kopertowy mankiet
 6. Stożkowy mankiet
 7. Neapolitański mankiet
 8. Mankiet na zakładkę
 9. Włoski mankiet

Jakie są podstawowe zasady dobierania spinek? Wbrew powszechnej opinii spinki można nosić zawsze, nie tylko w pełnej gali, nie tylko do krawata lub muszki – spinki wyglądają doskonale także w luźnych stylizacjach, na przykład ze sportową marynarką. Jedynym na co należy naprawdę zwrócić uwagę to fakt, że powinny one korespondować kolorem i materiałem z wybranym zegarkiem (jeśli Wasz mężczyzna lubi je nosić). Innymi słowy – srebrny zegarek i złote spinki zawsze będą pachnieć zabawą w remizie. A, że „geograficznie” te dwa akcesoria są ulokowane dość blisko siebie, to mogą się dosłownie gryźć – a jak remizę się zobaczy, to już się jej nie odzobaczy i cała stylizacja leży w gruzach. W stylizacji formalnej do tego zestawu „pasujących” elementów należy także dołączyć ewentualną sprzączkę ewentualnego paska (dlatego niech nosi szelki!).

Ale należy pamiętać, że choć spinki to elegancki dodatek, to wcale niepospinany. Inaczej mówiąc – stosując je do luźnych stylizacji można zdecydowanie poszaleć. Tak, tak, tu możecie wypuścić na chwilę na wolność wewnętrznego sześciolatka waszego mężczyzny i do sportowej marynarki i jeansów jego koszulę śmiało mogą zdobić założone spinki z logiem ulubionego superbohatera.

Także w Zuzzo chodzą nam po głowie nieśmiałe na razie eksperymenty, czy dla mężczyzn, którym bliski jest nie tylko modny wygląd w duchu najnowszych trendów, ale i ekologia oraz filozofia zero waste nie przygotować spinek wykorzystujących pióra. Pomysł kusi, przetestowany na dostępnych pod ręką egzemplarzach mężczyzn owocował opinią – Żaki zrób! Ale to Waszych opinii jestem bardzo ciekawa – czy chciałybyście, aby mankiety Waszego mężczyzny korespondowały na przykład z Waszymi nowymi kolczykami z piór w stylu boho od Zuzzo. No bo niech przyjdzie mu do głowy publicznie zmysłowo pogłaskać Was w okolicach ucha – jest Wasz, więc powinien nawet wtedy do Was w pełni pasować, prawda? ;)


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.